Március 1-je az újrapapír napja. Ez a nap arra hívja fel a figyelmünket, hogy tudatosan fogyasszunk papírt és amikor csak lehetséges, válasszuk az újrahasznosított papírt az újjal szemben. Az új papír esetében a végtermék súlyának csaknem háromszorosa annak a fának a súlya, amelyből a papír előállítható. Magyarországon fejenként kb. 90 kg papírt fogyasztunk évente. A szelektív gyűjtésbe kerülő papír mennyisége kevesebb, mint a felhasznált mennyiség fele. Az új papír előállítása igen energia- és vízigényes, fehérítők és más vegyszerek felhasználásával történő folyamat. A papírgyártás kiemelkedően vízigényes iparág. A szelektíven gyűjtött papír újrahasznosítása ezzel szemben 75%-os víz- és 60%-os energia megtakarítással valósítható meg. 

Hogyan lehet takarékosabban bánni a papírral? 

  • Jegyzetfüzet helyett használj mellékesen keletkező papírt, boríték hátulját, teafilter tasakját, értesítő levelek hátoldalát (ami a te háztartásodban előfordul) vagy jegyzetelj elektronikusan.
  • A hivatalos értesítések, számlalevelek (ha vannak) hátulját a gyerekek rajzolásra használhatják.
  • Csak azt nyomtasd ki, amit tényleg muszáj, és csak annyi példányban, amennyi feltétlenül szükséges.
  • Papírtörölköző helyett használj textil kéztörlőt (én tartok a táskámban egy kis tasakban egy nagyobb textilzsebkendőt és áruházi, színházi, éttermi mosdóban abba törlöm a kezem kézmosás után).
  • Konyhai papírtörlő helyett válaszd a konyharuhát, papírszalvéta helyett a mosható textilszalvétát.
  • Otthon használhatsz kevesebb WC papírt, ha van bidéd vagy más lehetőséged lemosni magad.
  • Az újságokat, folyóiratokat elolvashatod elektronikus formában.
  • A borítékokat, ha lehetséges, használd újra! Ez főleg talpas vagy buborékos boríték esetében valósítható meg. Nem ciki a címzést átragasztva újra felhasználni ezeket. Akár tudathatod is a címzettel, hogy környezetvédelmi okból teszel így. 
  • Az italos karton dobozok alapanyagának túlnyomó része papír, amely újrahasznosításra kerül, ha szelektíven gyűjtjük. De mivel ez a csomagolás több rétegből áll, az újrahasznosítása energiaigényes folyamat. Emiatt részesítsd előnyben vele szemben a visszaváltható csomagolást, ha ez nem lehetséges, akkor az üveg, esetleg az egyszerű PET csomagolást. 
  • Támogasd a tudatos papírfogyasztást a munkahelyeden is, a hely ismeretében találj ki alkalmazható megoldásokat! 

A háztartásba kerülő papírt pedig a lehető legnagyobb mértékben gyűjtsd szelektíven: gyakorlatilag minden szelektálható, amely nem zsíros és nem higiéniai papír (zsebkendő, szalvéta, WC papír természetesen nem). 


Milyen termék kapható újrapapír alapanyagból? 

Szinte bármi. A WC papírtól a papír zsebkendőn, az irodai fénymásolópapíron, kávéfilteren, uzsonnástasakon és az iskolai füzeteken és sok egyében át a mappákig. Természetesen csomagolópapír is létezik újrapapírból. Újrapapír és újrapapír között is van különbség: választhatunk fehérített és fehérítetlen terméket, az utóbbi természetesen kevesebb vegyszer felhasználásával készül. 

Könyvek

Könyvmoly vagyok, de jellemzően csak akkor szoktam megvenni egy könyvet a saját könyvtáramba, ha már ismerem, és úgy gondolom, többször is szeretném még elolvasni vagy örülnék, ha a gyerekeim is a kezükbe vennék majd. Azelőtt, hogy eldöntöm, megveszem-e, könyvtárból szoktam kikölcsönözni a könyveket, de nagyon jó lehetőség az e-könyv vásárlása is. 

Számomra a papíráru vásárlásánál is az az elsődleges mérlegelési szempont, hogy valóban szükségem, szükségünk van-e az adott termékre, ha pedig igen, akkor igyekszem az újrapapírból készült termékeket beszerezni. Ez még ma sem mindig egyszerű, amikor folyamatosan szembesülnünk kell a ténnyel, hogy feléljük a bolygót, de meggyőződésem, hogy ha a vásárlói oldalról kitartóan jelentkezik az igény, akkor egyre könnyebben lesz elérhető az újrapapír alapanyagú termék mindenből. 


Dóra


Konyhai műveletek műanyag nélkül - a mosogatás
Kiváltani a műanyag mosogatószivacsot nem könnyű, amíg meg nem ismered azokat az eszközöket, amelyek nem csak természetes anyagból vannak, de ugyanoly...
Környezetvédelem, koronavírus, otthontanulás
Alkalmazkodunk a rendkívüli körülményekhez, berendezkedünk az itthontanulásra, de nem adjuk fel a zöldülő háztartást. Hogyan?...
Dóra
Budapesten születtem, de már 10 éve egy Veszprém megyei kis településen élek. Férjemmel 3 kisgyereket nevelünk és igyekszünk megvalósítani azt, hogy a háztartásunk minél kisebb környezetterheléssel működjön.
tovább ⟶
Írj hozzászólást
Megjegyzés: A HTML kódok nem engedélyezettek!
Talán ez is tetszhet