Az adventi időszak a hétvégén megkezdődött, de adventi naptárral csak holnap kezdjük a visszaszámlálást karácsonyig. A napról-napra fogyatkozó apró ajándékok könnyen követhetővé teszik a kisebb gyerekek számára, ahogy közeledik az ünnep. Ezt persze tökéletesen megteszi egy 24 egységes papírcenti vagy egy miltonkapoccsal rögzített répaorrú papír hóember-óra is. Nem szeretem, amikor az ünnep hangsúlya átkerül az ajándékokra, ezért, bár a gyerekeim várják az adventi naptárat, igyekszem óvatosan bánni vele. Ha ajándékokat teszek bele és nem alternatív naptárat választok, mint a fordított adventi naptár vagy az élménycédulákból álló naptár, akkor főként apró finomságokat, vagy hasznos, mégis valami többletet adó kincseket választok. A gyerekeim általános iskolások, már értékelik akár az előre bekevert száraz forró csoki-alapanyagot, amelyből elkészítik vagy elkészítjük együtt a forró csokit és társjátékozás vagy meseolvasás közben elhörpöljük. Idén teszek a csomagokba sütiszaggatóval formázott birsalmasajtot, mézeskalácsot, aszalt gyümölcsöt, karácsonyi kekszet, kedves mintájú zoknit, kesztyűt és ajakbalzsamot is, és lesz az egyikben mézeskalácsos mintájú maszk, mosva, vasalva, használatra készen, kíváncsi vagyok a hatásra, de fogadni mernék rá, hogy tetszeni fog nekik és aznap abban mennek iskolába. 

Nem szeretnék az adventi naptárral sem szemetet gyártani, ezért a készen kapható naptárak nagy része eleve kiesik. Évekkel ezelőtt varrtam 24 zsákocskát, a számokat ráhímeztem és azt használtam újra egészen addig, amíg a három főre bővült gyerekcsapatom ki nem nőtte. Újat nem varrok, hanem kiborítom a fél pár zoknikat tartalmazó dobozt és választok 24 gyerekzoknit. Mindegyikre rácsipeszelek egy számot, ehhez príma a háztartásba kerülő, nehezen elkerülhető papírcsomagolásból vágott darabka.  A csipesz rögzíti a zoknikat is a szalagon, így nem csak az ajándék, maga a zsákocska, a zokni is fogy majd, a hatévesemnek is kristálytisztán mutatva, milyen gyorsan közeledik a karácsony. (Közben talán a zoknik párja is előkerül.)

Az adventi koszorúkon a hagyomány szerint már ég az első gyertya. Az adventi koszorú készítése új az adventi szokások körében. 1840-ben, egy evangélikus lelkész készített először adventi koszorút, egészen egyszerűt: egy fa kerékre 24 gyertyát rögzített, és minden nap meggyújtott rajta egyet. A katolikusoknál jóval később terjedt el, akkor már csak 4 gyertyával, az advent 4 vasárnapját jelképezve. Az első gyertyát a Szent András napjához legközelebb eső vasárnap vagy az adventi vasárnap előestéjén, szombat este szokás meggyújtani. Szeretem a hagyományokat, de az én adventi koszorúmon naptól függetlenül akkor gyúl gyertya, amikor körülötte vagyunk, amikor békében odaérünk. Ezt sokkal többre tartom, mint amikor ráfeszülünk egy muszáj-időpontra. Lassíts, figyelj befelé, tisztítsd meg a lelked a sártól, amit ráhordott az év – számomra az advent lényege ez. Szeretném, ha a naptár és a koszorú ennek lenne eszköze.

Békés készületet kívánok Nektek! Az adventi időszakban csupa olyan poszttal jövök, ami remélem, segíteni fog ebben. 


Barátaink, a természetes tisztítószerek
Szelíd, környezetbarát tisztítószerekkel az optimális tisztaságért és az egészségért....
Szájápolás környezettudatosan
Hogyan mérlegeljünk, ha zöldebb megoldást keresünk a szájhigiéniában? ...
Dóra
Budapesten születtem, de már 10 éve egy Veszprém megyei kis településen élek. Férjemmel 3 kisgyereket nevelünk és igyekszünk megvalósítani azt, hogy a háztartásunk minél kisebb környezetterheléssel működjön.
tovább ⟶
Írj hozzászólást
Megjegyzés: A HTML kódok nem engedélyezettek!
Talán ez is tetszhet
Dóra 2020 november 22

Fordított adventi naptár

A fordított adventi naptárral úgy követjük a karácsonyig előttünk álló napok számát, ahogy fogynak benne az üres rekeszek, hiszen ebből nem kiveszünk valamit minden nap, hanem ellenkezőleg: beleteszünk. A karácsonyra összegyűlő 24 ajándékkal pedig személyesen vagy segítő szervezeten keresztül örömöt...
megtekintve 3225 tovább ⟶