Ha a télre félretetted a biciklidet, sőt, az egész család teljes bringaparkja a garázsban pihent, vagy most szereztél be egyet, magadnak hogy tavasztól kisebb szénlábnyommal járd az utadat, ne feledkezz el a bringa karbantartásáról. A téli álomból felébresztett biciklit nyilván felpumpálod, különben elindulni is nehéz lenne, de nézd is át a gumikat, elég jó állapotban vannak-e a biztonságos közlekedéshez? Nem kopottak túlzottan? Nem repedezett a gumi? Ép a szelep? A következő alapvető teendő a fékek ellenőrzése: nem koptak-e el a fékpofák? Egyenletes-e a kopásuk? A fékek beállítására is fordíts gondot: ha túl laza, hiába húzod a kart, nem fogsz tudni megfelelően fékezni, ha kemény, egy kisebb mozdulat után is fejre állhatsz. A láncot olajozd be kerékpárolajjal vagy bármilyen műszerolajjal (egy biciklis futár ismerősöm, akinek bringás ügyekben adok a szavára, óva int a közismert univerzális kenőspray használatától). A váltók beállítása a következő lépés: a cél, hogy minden sebességbe könnyedén tudj váltani, optimálisan kihasználva a bringád nyújtotta lehetőségeket. Végül pedig tisztítsd meg a bringád olajozást nem igénylő részeit, a vázat, a nyerget, a lámpákat, stb. Ha szeretnél egy kis pluszt vinni a műveletbe, használj kerékpártisztító spray-t, azt mondják, a rendszeres használatával kevésbé tapad a szutyok a biciklire. 

Ha a beállítások, esetleges cserék gondot okoznak, ne hezitálj: vidd szervizbe a gépet. Az egész szezonon át tartó, balesetmentes közlekedés egyik alapvető feltétele, hogy a kerékpárod megfelelő állapotban legyen. Ha bátrabb vagy, a YouTube-on nagyon jó bringakarbantartós videókat lehet találni, amelyek segítségével ezeket a munkákat magad is elvégezheted. 

Gondolj a kiegészítő felszerelésekre is: a bukósisak lakott területen kívül és 40 km/h feletti sebességnél kötelező, különben nem. Ennek ellenére, főleg gyerekeknek, akik a testarányaik miatt a felnőttekénél kitettebbek a fejsérülés veszélyének, érdemes bukósisakot viselni. (Isteni gondviselés, hogy a keresztfiam bukósisakban volt, amikor nekicsapódott a pinceajtó vas riglijének, így a bukósisakja repedt el, nem a csontja. Nincs jobb lecke, mint a saját tapasztalat, de nem baj, ha nem kell ilyesmit átélni, ahhoz, hogy bukósisakot tegyél a kis kobakokra.) A kesztyű sem kötelező, de ugyanígy nagyon jó szolgálatot tehet, főleg a gyerekeknek. Az eséskor begyűjtött, a tenyéren keletkező sérülések hosszú napokra, néha hetekre megnehezítik a mindennapi tevékenységet a kezekkel. 

A KRESZ által előírt kötelező kerákpár-felszerelésekről közérthető tájékoztatást kaphatsz a Magyar Kerékpárosklub weboldalán. A kerékpárosklub ráadásul rendszeresen tart ingyenes képzéseket kezdő városi kerékpározóknak. Akkor is hasznos, ha nem vagy teljesen kezdő.

Balesetmentes, boldog bringázást kívánok!


Dóra


Itt a tavasz, elő a bringákkal!
Két keréken vagy négy keréken? Milyen szempontok segíthetnek elindulni a zöldülés útján a közlekedésben is? ...
Mit hoz a nyuszi?
Zöld ötletek a nyuszifészekbe és a húsvéti díszítéshez....
Dóra
Budapesten születtem, de már 10 éve egy Veszprém megyei kis településen élek. Férjemmel 3 kisgyereket nevelünk és igyekszünk megvalósítani azt, hogy a háztartásunk minél kisebb környezetterheléssel működjön.
tovább ⟶
Írj hozzászólást
Megjegyzés: A HTML kódok nem engedélyezettek!