A múlt heti bejegyzés elején említettem, hogy miről beszélgetünk a gyerekeinkkel a víz világnapja kapcsán. Az ésszerű vízhasználat mellett az is szóba szokott kerülni, hogy milyen anyagok kerülnek a szennyvízbe. Persze, azért vannak a víztisztító telepek, hogy a szennyvizet megtisztítsák, de úgy tudom, mindentől nem lehet megtisztítani a vizet, különben is, nem lenne ésszerűbb már a keletkezésnél odafigyelni arra, hogy minél kevesebb szennyező anyag kerüljön bele? Ezért mi arra a vízre is igyekszünk vigyázni, ami végül a szennyvízcsatornába jut, arra törekszünk, hogy minél kevesebb vegyszert juttassunk bele.
Odafigyelek arra, hogy olyan mosószereket válasszak, amelyek minél kevesebb vegyszert tartalmaznak, de a mosóhatásuk azért megfelel az elvárásomnak. Többféle szerem van, magasabb hőfokú mosásnál – törülközők, konyharuhák, alsóneműk - használok mosószódát, nátrium-perkarbonátot (ez a folttisztító só néven is ismert por), ezeket meleg vízben feloldom, és úgy öntöm a dobra. Szeretem a Bio-D mosóporát is, ennek összetevői között is szerepelnek az előbb említett szerek, és az 5%-nál kevesebb felületaktív anyag, illetve zeolit tartalmával passzol a környezetterhelés csökkentését megcélzó háztartásomba. Használok folyékony mosószert is, ide ennél is figyelek az összetevőkre. A legegyszerűbb azt szem előtt tartani, hogy ne legyen benne sok belőlük, hogy a felületaktív anyagok (surfacant) jelzett százalékos arányai alacsonyak legyenek és a féleségük se legyen sok (ha háromféle felületaktív anyag van benne és mind 5-15%, az összességében már elég tömény). A finomabb anyagú ruhaneműkhöz folyékony mosószert használok, pl. a Because We Care folyékony mosószerét. A mosószappan a pecsét keletkezése után rövid időn belül alkalmazva kiviszi a meggy-és csokifoltot is. Mosás terén sincsen egyetlen üdvözítő út, tuti recept, ami mindenkinek beválik, de a kevesebb, egyszerűbb elvét többféle úton is lehet követni.
A mosásnál felmerülő vízszennyezéssel kapcsolatban a mikroműanyagokról is szoktunk beszélni. Bár vannak műszálas ruháink, törekszem arra, hogy minél kevesebb kerüljön be a háztartásba, mert mosás közben mikroszálak válnak le róluk, ezek pedig ugyanúgy viselkednek, mint a mikroműanyagok, veszélyeztetik az élővizek állatvilágát. Mert nagyon nehéz kiszűrni őket, a legjobb megelőzni a keletkezésüket. Sportruházatot azonban egyre nehezebb nem mű-vagy kevert szálasat találni a boltokban. (Fájdalmamra azt tapasztaltam, amikor pótoltam a szétkopott farmeremet, hogy a kedvenc farmermárkám gyártója sem 98% pamut alapanyagból készíti már a farmert, pamut 1% sincs benne, van helyette lyocell, poliészter, viszkóz és elasztán – ez a 2% elasztán maradt meg a régi összetételből… Egyre inkább úgy érzem, hogy ha minőségi, az egészségemre nézve kedvező és kevésbé környezetterhelő ruhaneműket szeretnék hordani, akkor varrónővel kell elkészíttetnem a ruhatáram elemeit. A márkás ruhánál nem fog többe kerülni, és ha már a jó nevű márkában - nem fast fashion- sem bízhatok anyagösszetétel terén, akkor nincs más ötletem.) A műszálas és a kevert szálas ruhaneműinket kímélő programon és alacsony hőfokon mosom, alacsonyabb fordulatszámú centrifugázással, így csökkentve azt a hatást, ami elősegítheti a mikroszálak leválását az anyagról. Igen, tudom, hogy a pamut előállítása nagy környezetterheléssel jár, de mindent nem lehet elérni, megváltoztatni, nullázni. Számomra elég az, hogy törekszem a minél kevesebb szemét, minél kevesebb hulladék és minél kisebb környezetterhelés elérésére a háztartásvezetésben és a mindennapi életben. A reális cél már fél siker!
A konyhában nem csak a mosogatószer lehet vízszennyező, hanem az olaj és zsír is. Az olajat összegyűjtve le lehet adni, érdemes utánanézni, hol fogadják. Nem kell hozzá speciális edény, nálam egy régi mosószeres flakonban gyűlik. A fogyaszthatatlan zsiradékot a szemetesbe szoktam kikotorni, lehet, hogy ennél van jobb módszer, nyitott vagyok az ötletekre! Az elsődleges cél az volt, hogy ne a lefolyóba kerüljön. Ugyanez a helyzet a gyógyszermaradékokkal: természetesen ezek sem kerülhetnek a szennyvízcsatornába, saját üvegében marad, majd leadom a legközelebbi patikában.
Sok-sok apróság van, amit egészen kis erőfeszítéssel meg lehet tenni a vízszennyezés csökkentéséért. Ha mindenki csak egyet-kettőt megtesz közülük, hatalmasat lépünk előre.