Hagyományosan nagypéntek a tojásfestés napja, de mivel mi nagyrészt kemény tojásokat festünk, ezért húsvét vasárnap délután szoktuk ezt megtenni. A kész tojásokat éjszakára hűtőbe tesszük, hogy biztosan megőrizzék fogyaszthatóságukat, mire a locsolókhoz kerülnek. Ezek a tojások, akármilyen szépek, a húsvétot követő héten rakott krumpliba kerülnek, így nem csak környezetvédelmi okból, hanem ezért is fontos, hogy olyan festéket használjunk a díszítéshez, amely teljesen ártalmatlan az egészségre. 

Mielőtt megkezdenéd a tojásfestést, válogasd át a friss tojásokat: válassz egyenletes, szép formájú tojásokat a festéshez, és alaposan tisztítsd meg őket mosogatószerrel, így jobban megfogja őket a festőlé. A tojáshéj eredeti színe befolyásolja a festett tojás színét. A kedvenc festőlé-alapanyagom a hagymahéj. Én a vöröshagyma és a lilahagyma héját vegyesen teszem a főzőlébe, de lehet külön is, a vöröshagymáé barnáspiros, a lilahagymáé bordós piros színt eredményez. Együtt szép, mélyvörös színt adnak, szerintem a legszebben a nem túl világos héjú, barnás tojásokon mutat. Az előkészítés a tojásdíszítés előtt egy nappal történjen, hogy időben elkészüljenek a szépséges húsvéti tojások. Szombaton nap közben egy 5 l-es lábosba beleteszem a korábban gyűjtött hagymahéjakat, kb. 20-25 hagyma héját, majd felöntöm vízzel. Takaréklángon szoktam főzni, órákig, amíg sötét vörös lesz a lé. Akkor leszűröm, a héjakat a komposztra ki lehet dobni. A tojásokat este ebben a lében főzöm meg a szokásos módon, majd a lángot lezárom, de éjszakára benne hagyom a tojásokat a festőlében. Ha kis levélkékkel, virágokkal szeretnéd díszíteni őket, akkor nem szükséges leszűrni a vizet, a hagymahéjakkal együtt is főhetnek a tojások, illetve ázhatnak főzés után a hagymahéjas festőlében. Ezt a technikát berzselésnek hívják, és a kevésbé vállalkozó kedvű tojásdíszítők is gyönyörű húsvéti tojásokat készíthetnek vele. A megtisztított, válogatott tojásokat egy picit meg kell nedvesíteni, lóherét, ibolyát, barackvirágot vagy más, cakkos levelet vagy virágot rásimítani a nedves felületre, majd egy négyzet alakúra vágott nejlonharisnya darabba szorosan bekötözni, és a lébe tenni. Néhány órával később, vagy akár reggel a tojásokat ki lehet venni, eltávolítani róla a harisnyát és a levélkét, szárazra törölni és olívaolajjal vagy szalonnabőrkével fényesíteni. Mostanában a kedvenc technikám a karcolás. Mivel itt nem nejlonharisnyában, hanem csupaszon teszem a tojásokat a festőlébe, ezért a levet leszűröm, hogy a hagymahéjak ne tapadjanak rá a tojásra, és egyenletesen tudja megszínezni őket a lé. Reggel kiveszem és áttörlöm őket, ha minden a terv szerint alakult, szép egyenletesen mélyvörös színű tojások várnak díszítésre. A szárazra törölt tojásokat árral, pengével vagy nagyobb tűvel karcolom, a héjra finoman rányomva az eszközt, vékony vonalban lekarcolva a festett réteget. A minta a tojáshéj eredeti színében mutatkozik meg. A karcolt tojásokat is lehet olívaolajjal vagy szalonnabőrkével fényesíteni, miután elkészültek. 

A festőlé a főzőedényt is megszínezi, de kókuszrostból készült EcoCoconut súrolóval viszonylag könnyen le lehet dörzsölni az edény faláról az elszíneződést. A zománc edényeket erősebben megfogja a lé. A hagymahéjon kívül más növényekkel is próbálkozhattok. Kevésbé erőteljes, de szép sárga  színt ad a kurkuma, kék színt a vöröskáposzta. A csalán, a petrezselyem, a kávé nekem csak egészen világos héjú tojáson mutatott szépen. A hagymahéj nekem azért igazi kedvenc, mert tulajdonképpen konyhai hulladék, amely mielőtt a komposztra kerül, még egyszer szerepet kap.  

Minden évben készítek egy kifújt tojást emlékbe, évről-évre gyűlnek, mintáikkal emlékeztetnek az elmúlt évek fontosabb eseményeire, őrzik egy időszak kedves díszítőtechnikáját és környezetbarát díszei az ünnepnek. 


Szeretetben megélt, boldog húsvétot kívánok nektek!


Mit hoz a nyuszi?
Zöld ötletek a nyuszifészekbe és a húsvéti díszítéshez....
Biztonságos fényvédelem
Már tavasszal érdemes foglalkozni a fényvédelemmel, hogy elkerüljük a bőr korai öregedését és a fájdalmas napégést....
Dóra
Budapesten születtem, de már 10 éve egy Veszprém megyei kis településen élek. Férjemmel 3 kisgyereket nevelünk és igyekszünk megvalósítani azt, hogy a háztartásunk minél kisebb környezetterheléssel működjön.
tovább ⟶
Írj hozzászólást
Megjegyzés: A HTML kódok nem engedélyezettek!
Talán ez is tetszhet