Dóra blogját rendszeresen nyomon követhetjük a Zöldmamin, hetente megosztja velünk tudását arról, hogyan lehet 3 gyerek mellett is, vidéki családanyaként környezetbarát háztartást vezetni. 


Bár testvérek vagytok, a te életstílusod teljesen különbözik Dóráétól. Ahogy tavaly, az interjúban említetted, te a fővárosban laksz, még nincs gyermeked és rengeteget dolgozol. Dórához hasonlóan viszont te is törekszel a maximális fenntarthatóságra.


Mi motivál a környezettudatos életmódra?


Az a rengeteg szemét, ami körülvesz minket. Nagyon szeretünk utazni, kirándulni, vagy csak a városban eljutni egyik pontból a másikba gyalogosan. Akármerre járunk a hulladék komoly probléma. Pedig olyan jó lenne, nem az eldobált szemetet nézni a nagyvárosokban, a természetben vagy a tengerpartokon. Tudom, hogy az utazás mostanság már fekete listás dolog, meg mekkora ökológiai lábnyom, de ha nem tehetném, elsírnám magam, az biztos. Cserébe viszont a hétköznapi közlekedést a városban inkább autó nélkül oldjuk meg. Nekem a városi bringázás annyira nem működött, nem könnyű felcipelni a negyedikre a bringát, meg mindig azon aggódni, hogy ellopják-e. A gyaloglás meg a tömegközlekedés viszont egyáltalán nem okoz gondot még akkor se, ha a laptopot meg a fél irodát kell a hátamra venni.




Mennyire tartod magadat környezettudatosnak?


Abszolút kezdő vagyok, van még mit tenni. Mi a rohanó, városi része vagyunk a családnak. Velünk élő gyerekek nélkül, így főzni kettőnkre nem éri meg és legtöbbször az idő is szűkös. A bevásárlástervezés nem a mi világunk, szeretjük a spontán dolgokat és tisztítószereket vagy kozmetikumokat sem hiszem, hogy fogok itthon kevergetni. Így én ezek között a keretek között próbálok, minél többet tenni. Nincs tonnaszámra kozmetikumom például, ami van a fiókban, leginkább ezeréves, de már sok mindent nem vásárolok. Például parfümöt sem. Az arctisztítókorongjaim moshatók eldobható helyett. A fogkefém sem műanyag. Fogport használok, sokkal tovább kitart és azóta fogkövem sincs. A tisztítószereimnél a fújós flakonokat megtartom és utántöltőket veszek hozzá (így legalább a fújó fej nem lesz egy plusz szemét). Minden tisztítószerünk környezet- és leginkább emberbarát, mert nekem az allergiáim okoznak gondot, így az is egy szempont. Öblítőt például nem is használok. WC illatosítót, wc-be akasztható furcsaságokat sem. Nagyon sok minden nélkül simán lehet élni, amivel tele vannak a szupermarketek polcai. A kihívás része az étel és az azzal járó szemét, ott valahogy nem sikerül zöldágra vergődni.


Mik azok a dolgok, amikhez régebben ragaszkodtál, de már lemondtál róla, hogy fenntarthatóbb legyen a háztartásod?


Semmit nem érzek igazán lemondásnak. Azzal, hogy nincs száz féle kozmetikumom, inkább csak megkönnyítettem az életemet. A takarítás mondjuk azért úgy volt az igazi, hogy éreztem a fertőtlenítő szagát a lakásban :DDD. De ezeknek is megvannak a természetes alternatívái, már az az illat sem hiányzik. Amihez még mindig ragaszkodom, az még itt is van sajnos.. Amit már nem csinálok az az impulzus vásárlás, például a fölösleges kiegészítők a lakásba, nincs egy újabb kaspó, ajtódísz, karácsonyi mű ez meg az. Vagy például filteres teát nem használok, csak teatojás és szálas tea, ez is eggyel kevesebb szemét. És edzéshez is az újratölthető palackunkat visszük, már nem veszünk műanyag palackos innivalót. Ez egy kis odafigyeléssel megoldható. 




Sokat utaztok, ilyenkor mi az, amire odafigyelsz?


Erre nehéz válaszolni. Szeretem azokat a helyeket, ahova elmegy az ember és aztán ott legalább nem kell semmilyen személyszállító eszközre szállnia. Voltunk például Barcelonában, ott egy nap akár 25 km-t is sétáltunk a városban, csak simán gyalog, de ez is inkább jól esik, mint hogy külön odafigyelés lenne. 




Van olyan dolog, amiről tudod, hogy környezeti szempontból nem a legjobb, mégsem tudsz róla lemondani?:)


Az utazással járó repülés például. Pedig még utálom is. 


Szerinted könnyebb, vagy nehezebb városban megvalósítani a fenntarthatóságot?


Van, amiben könnyebb, van, amiben nehezebb. A közelünkben van csomagolásmentes bolt, piac, minden nyitva van, szinte mindig minden nap. Nem kell annyit tervezni. Viszont ott a komposzt kérdés, abban kertes házban, vidéken egyszerűbb. Itt is jó lenne a komposztra való hulladékot csak egyszerűen hátra vinni a kertbe. Mennyi halloween tök került most is a kommuniális szemétbe, ami komposztálható lenne. Nyáron meg mennyi dinnyehéj.


Te hogyan látod? A jelenlegi pazarló, fogyasztói társadalmunk ellensúlyozására melyik a jobb megoldás? Visszatérni nagyszüleink életmódjához, vagy az innovatív megoldásokat keressük inkább?


Nem hiszem, hogy vissza tudnék térni, ahhoz az életmódhoz, amit a nagyszüleim éltek. A mamám minden nap főzött, ez nekem nem menne és nem is szeretnék. Lassabban éltek, talán nyugodtabban is, na ehhez visszatérnék például. De ahhoz, hogy ne pazaroljunk vagy vásároljunk fölösleges dolgokat, nem kell odáig visszamenni. Az innovatív megoldásoknak pedig miért ne örülnénk. A fejlődést miért kerülnénk el? Csak oda kell figyelni, hogy mi a valódi innováció és mi az, ami csak marketing. 


A Zöldmami az elmúlt 2 évben eljutott addig, hogy minden háztartási eszközt lecserélhetünk környezetbarátra, vagy akár teljesen hulladékmentesre. Hiányolsz még valamit?:)


Persze, még sok minden van, amit szeretnék. Vagy van olyan is, amit még jobbra fogunk cserélni, de nagyon nagy kínálatot nem szeretnénk továbbra sem, csak egy-két jól kiválogatott, minőségi alternatívát azokra, amik egy háztartásban előfordulnak.


A Zöldmami termékeinek kiválasztásánál mik a legfontosabb szempontok számodra?


Legyenek környezetbarátak és ne legyenek fölöslegesek. A fölösleges persze mindenkinek mást jelenthet, de nálunk csak olyan termékek vannak, amiket mi is kipróbáltunk, használunk, vagy nyugodt szívvel ajánlunk.



Instagramról (is) tudjuk, hogy a Zöldmamin kapható termékeket rendszeresen használod...melyik a kedvenced?


Az elephant box termékek közül már több is van, kulacs, termosz, edények, zsákok. A Bio-d tisztítószereit nagyon szeretem. A mosható arctisztítókorongot most szereztem be én is, mert leszidott a kozmetikus, hogy attól még hogy nem sminkelek, a rendes arctisztítást (pláne a jelenlegi rossz minőségű városi levegőben) nem szabad elhanyagolni. És nagyon vágyom egy The organic company-s rózsaszín nagy törölközőre. Vagy egy egész szettre. (Remélem olvassa a családom... :) )




Mi a következő célkitűzésed, ha környezetbarát életmódról van szó? Tudod már, hogyan és mikor valósítod meg?


Ne csak a bevásárló vászonzsák legyen nálam, ha vásárolni indulok, hanem a kicsik is, pékáruhoz vagy gyümölcshöz, meg a termoszom is az elviteles kávéhoz. De persze a legjobb az lenne, ha minden nap lenne 15 percem helyben meginni a kávémat és visszább venni a nagy rohanásból.


Mit üzennél azoknak, akik még csak fontolgatják a „zöldítést”?


Csak egyszerűen gondold meg, amikor egy üzletben leveszel valamit a polcról, hogy valóban van-e rá szükséged. És óvatosan a karácsonnyal! Az ajándékoknál is végig lehet gondolni, hogy vajon tényleg szüksége van-e rá annak akinek veszed, el tudja használni? Vagy csak azért veszed mert muszáj valamit? Mézeskalács fém dobozban például jobb ajándék lehet, mint az ezredik zokni, vagy karácsonyfás mécsestartó. Pláne, ha te sütöd azt a mézeskalácsot. A közös sütés még jó buli is. Mi több mint harminc éve sütünk együtt mézeskalácsot minden évben, néhány éve meg zserbót is. Volt amikor a cukrot hagytuk ki belőle, volt amikor a rum csordult túl bele, de ezek a legjobb részek a karácsonyi készülődésben, próbáljátok ki bevásárlóközpontok helyett :)



Kevesebb ételt a kukába!
Ma Magyarországon is hatalmas mennyiségben kerül a szemétre élelmiszer. Téged is zavar ez a tény? Szeretnéd, ha a háztartásod minimalizálná az élelmis...
Így gyűjtsd szelektíven!
Miért és hogyan gyűjtsük szelektíven a háztartásunkban keletkező hulladékot? Hogyan lesz ez értékes és hasznos? ...
Írj hozzászólást
Megjegyzés: A HTML kódok nem engedélyezettek!
Talán ez is tetszhet