Először is, tartozom egy vallomással. Nem hiszek abban, hogy létezik a zéró hulladékot termelő háztartás. Sokkoló ezt hallani egy zöld(ülő) mamitól? Akkor megmagyarázom. Szinte biztos, hogy vannak háztartási gépeink, bútoraink, egyéb eszközeink, gyerekeinknek játékai, amiből hosszabb-rövidebb idő után hulladék lesz. Sajnos, vagy nem, az biztos, hogy nem mehetünk vissza az időben, és nem élhetünk a civilizáció közepén úgy, ahogy mondjuk az indiánok éltek nem is olyan nagyon régen. De a környezettudatos életmód nem lehetetlen.

Én ezért csak még nagyobb felelősséget érzek, hogy csökkentsük az egyszer használatos műanyagok mennyiségét a háztartásunkban, hogy kiváltsuk az egyszer használatost a sokszor használhatóval, hogy ne vigyünk haza feleslegesen túl sok mindent, amiből nemsokára hulladék lesz, csomagolóanyagok, kényelmi haszontalanságok formájában.



A szelektív hulladékgyűjtést otthonról hozom, anyukánk már gyerekkorunkban komposztált, külön gyűjtöttük az újságot, az üveget, majd amikor bejöttek a szelektív hulladékgyűjtő szigetek, bár a közelünkben még nem volt, anya szelektálva gyűjtögette a háztartási hulladékunkat, és amikor dolgozni vagy ügyeket intézni ment, elvitte egy útbaeső szigethez. Nem régen részt vettem egy beszélgetésen a helyi KineDok dokumentumfilm-klubban, a vetítés a környezetvédelemről szólt. Azzal találtam szembe magam, hogy bár a legjobb szándékkal szelektálunk, a szelektív hulladékgyűjtés csak a kisebbik rossz, és ha megnyugtatjuk a lelkiismeretünket, hogy teszünk vele a környezetért, az tulajdonképpen tévút. A megoldás sokkal inkább az lenne, ha nem vinnénk haza feleslegesen egyszer használatos műanyagokat. Ezzel a céllal néztem át a szelektív szemetesünk tartalmát.

Amit találtam, az jó sok tejes doboz, gyümölcslés doboz, sörös alumíniumdoboz, magvak, rizs, tészta zacskói, mirelit zöldségek csomagolása, samponos- és tusfürdős flakonok és hasonlók voltak. Hogyan lehetne mondjuk a felére csökkenteni ezt?

Először is, megszüntettem a dobozos sör vásárlását, csak üvegeset veszek. Igaz, az üvegekért betétdíjat kell fizetni, és nehezebb is lesz a vásárolt holmi, de a betétdíjat visszakapjuk, a fáradozásért pedig kárpótolhat a tudat, hogy valóban tettünk valamit a környezetért!

Tejet egy közeli tehenészetből kezdtem el vásárolni, de termelői piacon is hozzá lehet jutni, sőt, tejautomaták is vannak néhány helyen. Így mindig saját edénybe kapom a tejet, amelyet forralás után üvegekbe töltve teszek a hűtőszekrénybe. Számomra a csomagolásmentes mogyoró- és egyéb magvásárlásra megoldást jelent a korábban is említett közeli bolt, ahol lehet kimérve kapni magvakat és hüvelyeseket, sőt, még bulgurt is.

Te is felderítheted, hol lehet a közeledben kimérve kapni ilyesmit! Én befőttes üvegeket szoktam vinni, de lehet vászonszütyő, vagy más, ami számodra praktikus és sokszor újrahasználható.

                                                                

Sajnos tésztát és rizst a közelben nem kapok kimérve, és egyelőre nem vagyok akkora sztár (és időnagyhatalom), hogy az előbbit magam készítsem, így ez egyelőre marad a megszokottak szerint. A mirelit zöldségek egy részét meg tudtam oldani úgy, hogy a termelőtől vásárolt, friss zöldséget magam készítem elő, és nejlon helyett többször használható – akár műanyag – edényben fagyasztjuk le.

A jégkrémes dobozok, aki nem akar lemondani a jégkrém élvezetéről és ezért gyűlik ilyen a háztartásában, kiválóak erre a célra. Nálam ilyesmikben lapul sok-sok zöldborsó.

Mivel éppen itt a gyümölcsszezon, a legjobbkor kezdem a kukareformot: gyümölcslé helyett literes üvegeket vettem, és leporoltam a gyümölcscentrifugát. Egyelőre frissen préselem, 1-2 napig üvegben, a hűtőben eláll. A gyümölcslé téli eltevésére is van tervem, ehhez azonban már lékészítőt fogok használni, ez nagyobb beruházást igényel, de akár többen összeállva, közösen is beszerezhettek egyet- mi családi szinten két háztartásban használjuk. Az eltett levek 3 évig elállnak a hőkezelés miatt és a visszamaradó gyümölcsöket befőttes üvegben, süteménytölteléknek teszem el. Néhány éve, amikor anyósom meglepett egy óriási adag meggyel, már próbáltam ezt, és bevált. Persze kell hozzá egy nap, amíg a gyümölcsöt előkészítem, és a lé lecsorog. A környezettudatos háztartás valóban igényel plusz energiát, de ettől csak még értékesebb az eredmény!

                                                            

A konyha után a második legnagyobb hulladéktermelő helyiség nálunk a fürdőszoba. Tusfürdők, samponok, körömkefe, fogkefék, hajgumik, intimbetétek, fültisztító pálcikák, eldobható borotva és sok egyéb gyűlik itt össze. A szelektív gyűjtőbe innen is kerül jó néhány hulladék, de sajnos a kukában is landol, mert még nem mindenre találtam zöld megoldást.

A fogkefe-problémára a környezetbarát megoldást a Zöldmami webshopban beszerezhető bioplasztik-, vagy bambusz fogkefék nyújtják, fültisztító pálcikát pedig vehetünk műanyagmenteset ugyanitt. Női intim higiénia és babapelenkázás terén, ha a mosható intimbetétés pelenka még túl mély víz lenne, ajánlom a Naty-termékeket a babáknak és a mamáknak is. Utazáskor én is ezeket használom.

Ezzel együtt, azt hiszem, a fürdőszobában még lesz dolgom, ha felére szeretném csökkenteni a keletkező hulladék mennyiségét, és ez megér egy külön fejezetet!

Egy hónap múlva beszámolok, mire jutottam vele!

Apropó, hallottatok a műanyagmentes júliusról?

A nagy hulladékcsökkentési célkitűzés – apró lépésekben egyenesen előre!
Májusi blogunkban Dóra elindult a nulla hulladékot termelő háztartás útján- és beszámolt ez első tapasztalatairól, illetve eredményeiről. Olvasd el és...
A nagy hulladékcsökkentési célkitűzés - harmadik lépés
Fürdőszoba-kihívás, siker: 85%...
Dóra
Budapesten születtem, de már 10 éve egy Veszprém megyei kis településen élek. Férjemmel 3 kisgyereket nevelünk és igyekszünk megvalósítani azt, hogy a háztartásunk minél kisebb környezetterheléssel működjön.
tovább ⟶
Írj hozzászólást
Megjegyzés: A HTML kódok nem engedélyezettek!
Talán ez is tetszhet
Zöldmami 2018 mjus 01

A Zero Waste nagyasszonya, Bea Johnson

Ma szeretnénk nektek bemutatni egy számunka nagyon inspiráló hölgyet, Bea Johnsont, aki május 4-én ismét Magyarországra látogat. A kétgyermekes, francia származású családanya mostanra a Zero Waste, vagyis nulla hulladék legismertebb szakértőjévé, kvázi grurujává vált....
megtekintve 2091 tovább ⟶