Előbb-utóbb szeretném teljesen kiiktatni az életünkből a nagyüzemi állattartásból származó tojást. Idén nem is vettem már ilyesmit, de mivel tartunk 8 tyúkot, akik a nagy legelőn kapirgálás mellett napi 5-6 tojást tojtak a hidegek beállta előtt, eddig nem voltam rászorulva, hogy a helyettesítést próbálgassam. A vacogós reggelekkel azonban elkezdődött az őszi átállás a tyúkudvarban: már csak 1-2 tojást találok a fészekben. Így eljött az ideje, hogy elkezdjem próbálgatni, hogyan helyettesíthetném a tojást, első lépésként a süteményfélékben. Szeretem a minőségi, házi ennivalókat, de nem szeretek sokat pepecselni a konyhában, így egyszerűen elkészíthető hozzávalókat akartam összerakni. Az is célom volt, hogy ne tengerentúli növénnyel próbálkozzam, ezért választottam a tojás helyettesítésében a lenmagot. Szerettem volna, ha rögtön a vaj helyettesítését is meg tudom oldani, hasonlóan helyi, házi, növényi alapanyaggal, ezért napraforgómagból készítettem növényi vajat. Nem akartam kifejezetten vegán receptet használni, az érdekelt, működik-e a csere hagyományos recepttel. Az eredmény nagyszerű lett, annak ellenére, hogy a napraforgónak jellegzetes íze van, ez a süteményben nem érződött, inkább olyan volt, mintha elnyelné a cukor édességét. 

A tojásszerűen kocsonyás hozzávaló így készül: 1 ek. lenmagot kávédarálóval megőröltem, majd leöntöttem 3 ek vízzel és állni hagytam kb. 10 percig. Ez 1 adag, amely 1 közepes méretű tojásnak felel meg.

Napraforgóvajat nagyjából úgy készítettem, ahogy a mogyoróvajat szoktam: napraforgómagot késes aprítóban őröltem addig, amíg kicsapódott belőle az olaj, és krémszerűvé vált. 1-2 ek olajjal krémesítettem. A kész napraforgóvajat a receptben írt vaj mennyiségének megfelelő mennyiségben használom a süteménynél.

Most pedig jöjjön a fenntartható sütim receptje, vagyis a

barackos muffin - tojás- és vajmentesen

Hozzávalók:

  • 3 adag lenmag-tojás
  • 12 dkg cukor
  • 15 dkg napraforgóvaj
  • 30 dkg liszt
  • 2/3 cs sütőpor
  • 3 dl őszibarackpüré (más, lédús gyümölcsből készített püré is jó)
  • 5-10 dkg étcsokoládé

 

A lédús barackokat forró vízbe mártottam, ezután könnyen lehúztam a héját, kimagoztam és botmixerrel pürésítettem. A cukrot

kikevertem a lenmagtojással, majd hozzáadtam a napraforgóvajat és a barackpürét, majd a sütőporral elkevert lisztet. A végén kanállal forgattam bele a csokoládét. Olajjal kikent muffinformába kanalazva, 180 fokra előmelegített sütőben, légkeverés mellett 18’ alatt megsül.

A csokoládé helyett lehet ugyanannyi apróra vágott diót tenni a tésztába, ebben az esetben baracklekvárral kínálom.

 

Dóra


(Nagyon apró betűs post scriptum: a fotón még muffinkapszlis sütik vannak, mert annyi kapszlim volt, hogy még mindig van belőle itthon, talán sosem fogy el, mementója régi életemnek amikor még nem tudtam kikapcsolni azt a kis hangot, amely azt motyogta, hogy fogyassz! Vásárolj! Fogyassz!) 

Két keréken
Hogyan csökkenthetjük a karbonlábnyomunkat a közlekedésben? ...
Kedvencek etetése zöldebben
Kutyád vagy cicád van, de fontos számodra a környezetvédelem? Íme néhány tipp, hogy kedvenceid táplálása ne csak kiegyensúlyozott, hanem környezetbará...
Dóra
Budapesten születtem, de már 10 éve egy Veszprém megyei kis településen élek. Férjemmel 3 kisgyereket nevelünk és igyekszünk megvalósítani azt, hogy a háztartásunk minél kisebb környezetterheléssel működjön.
tovább ⟶
Írj hozzászólást
Megjegyzés: A HTML kódok nem engedélyezettek!
Talán ez is tetszhet
Zöldmami 2017 szeptember 05

Melyik a hozzám illő ökológiai lábnyom-méret?

Szeretem az egyszerűséget. Az ökológiai lábnyom fogalma pedig a lehető legegyszerűbb elven alapul. Nagyjából megmutatja, hogy a jelenlegi állapot szerint milyen mennyiségű vízre, földre van szükségem a fennmaradásomhoz és az általam termelt hulladék elnyeléséhez...
megtekintve 2497 tovább ⟶