Tél végén, tavasz elején a családunkban sok szülinap van. Ha ügyes vagyok, és sikerül alaposan rákészülnöm – ha gyerek az ünnepelt, ebbe a családtagokkal történő egyeztető tárgyalások is beletartoznak – akkor sok hulladéktól meg tudom kímélni magunkat. 

Szeretem elkerülni, hogy a szülinapost tárgyakkal árasszuk el, ezért igyekszünk a gyerekeket úgy nevelni, hogy meglássák az ajándékot abban, ha együtt tölthetünk egy teljes napot, ha elutazhatunk valahova hétvégézni, ha színházba megyünk, vagy más programon veszünk részt. Emellett nyilván vannak olyan tárgyak, amelyek a közös időtöltés eszközei, vagy olyanok, amelyekre a gyerekeink vágynak. Ajándékként, és később a közösen töltött órákban kedvencünk a társasjáték. A lányok a tesómtól kaptak tavaly egy társast, ami minden részletével kiváltotta rajongásomat. Nem elég, hogy a gyártó, a Marbushka, újító, kreatív társasjátékokat talál ki, de a játékok kizárólag természetes anyagokból (papír, fa) készülnek és helytakarékos, műanyagmentes csomagolásban kínálják őket. Emlékszem, a gyerekek kaptak egyszer egy jó, egyszemélyes logikai játékot, kétszeres méretű, fóliázott kartondobozban, azon belül két műanyag tokkal. Az ilyenektől sikoltozni lenne kedvem. A Marbushka nem ilyen. Végigböngésztem a kínálatot, és az azóta adódott alkalmakra beszereztem tőlük több társasjátékot. Szeretem, amikor egy feszített tempójú nap végén, vacsora után kirakunk egy játéktáblát és mire lejátszunk egy játékot, látom a gyerekeken, hogy kisimulnak. Mostanában leggyakrabban a Quick! és A titokzatos könyvtár kerül elő, mindkettő izgalmas játékot kínál. Ha versenyezni van kedvünk, az előbbit, ha együttműködős társasra vágyunk inkább, az utóbbit választjuk. Az igényes grafika miatt már a táblát kiteríteni is öröm! A Marbuska környezettudatos hozzáállása annyira megnyert magának mindannyiunkat, hogy a kedvenceink tőlük ezentúl megtalálhatók a Zöldmami webshopban

Ha a másféle játék lesz a gyerekek vágyának tárgya, mielőtt megvásárolok egyet, mindig mérlegelem, hogy csak fellángolásról van-e szó, vagy valóban olyasmiről, amit gyakran elővesznek majd, amivel sokáig fognak örömmel játszani. A kisebbik lányomnak ilyenek a játéklovacskák. Szívesen vásárolok másodkézből, ezért csatlakoztam egy Facebook csoporthoz, ahol környékbeli anyukáktól tudok vásárolni. Jó minőségű, tartós darabokat választok, így, bár az első gazdájuk már kinőtt belőlük, nem kerülnek a szemétbe és az én gyerekem öröme is teljes. Mondanom sem kell, ilyen vásárlásnál nem keletkezeik csomagolási hulladék. Az új játékok általában a nagyszülőktől, rokonoktól érkeznek hozzánk. Szeretem, ha ők is természetes anyagból készült darabokat választanak, de ezt nem mindig könnyű elérni. Kihívás ezen a téren is környezettudatosabban működni és megőrizni a harmóniát a többiekkel és saját magammal. A rokonok is nagy szeretettel ajándékozzák az ünnepeltjeinket, nem akarom megbántani őket, de közben valahogy képviselni szeretném, ami számomra fontos.

Ehhez képest a csomagolás már alig jelent feladatot. A csomagolópapír vásárlásáról akkor szoktam le, amikor elért a tudatomig, hogy még csak újrahasznosítani sem lehet. Még vannak – és mindig érkeznek – ugyanilyen anyagú ajándéktasakok, ezeket addig használjuk újra, amíg lehet. A legjobban a textilbe csomagolást szeretem. A gyerekeknél is nagyszerűen működik, egyszer sem hiányolták az elterjedtebb módszert. Az ezzel kapcsolatos tapasztalataim viszont megérdemelnek egy önálló bejegyzést!


A kuka dilemma
Dóra folytatja útját a zéró hulladék otthon megteremtése felé. Blogsorozata mostani részében az otthoni szelektív szemétgyűjtés rejtelmeibe vezet be m...
Zöldülő háztartás
Dóra visszatekint a kezdetekre, hogyan és miért indult el egy zöldebb háztartás és élet felé, és hol tart most....
Dóra
Budapesten születtem, de már 10 éve egy Veszprém megyei kis településen élek. Férjemmel 3 kisgyereket nevelünk és igyekszünk megvalósítani azt, hogy a háztartásunk minél kisebb környezetterheléssel működjön.
tovább ⟶
Írj hozzászólást
Megjegyzés: A HTML kódok nem engedélyezettek!
Talán ez is tetszhet