Ne haragudjatok a hosszú csendért, az állatok világnapjára készültem poszttal, de az elmúlt időszak nagy részét kórházban töltöttük, aztán itthon ápoltam lábadozó kislányomat, így a bejegyzéssel csúnyán megcsúsztam. Mivel azonban a legutóbbi előadásunkon több kérdés is felmerült a házi kedvencekkel kapcsolatban, nem hiszem, hogy ne lenne aktuális a világnap múltával is.

Többször belefutottam a neten egy képbe, amely környezettudatos életvezetéssel kapcsolatos piktogramokat és címszavakat ábrázol. Az egyik kis képpel azt javasolja, hogy ne tartsunk háziállatokat. A közösségi média felületein ez kommentek áradatát indított el, hogyhogy ne?! Ha nem tudok lemondani a négylábú barátról, nem lehetek zöld? Mi egy befogadott ebet és két ifjú macskát etetünk. Mit szépítsem, ők nem vegetáriánusok. Ha én nem csak csökkentettem volna a húsfogyasztásunkat, hanem teljesen átállok és átállítom a családot a növényi étrendre, az állatainknak akkor is adnom kellene húst vagy hús alapú eledelt.

 

Egy ideje már nem vásárolunk nagyüzemi állattartásból származó húst, hanem háztájiból oldjuk meg a lecsökkentett húsfogyasztásunkhoz szükséges beszerzést. Arra figyelek, hogy olyan helyről vásároljak, ahol tudom, hogy az állatokat emberségesen tartják és vágják le. Arra törekszem, hogy ugyaninnen szerezzem be az állatok számára készülő eleség alapanyagát is. Amikor lehetőségem van a beszerzésre (a nyári időszakban nem szokott lenni vágás, októbertől március-áprilisig viszont igen), akkor hosszabb időre vásárolok. A kutyának csontos húsokat fagyasztok le nyersen, és egyszerre egy hetit főzök meg, amit frissen keverek tésztával, rizzsel és némi zöldséggel (ez utóbbit mikroszkopikus méretű reszelékként is kiválogatja persze, majd kiszolgálja magát a komposztdombra vetett rohadó répából, fura egy ízlés...). A macskáknak azzal próbálkozom, hogy az iskolai vagy a mamánál felbukkanó, esetleg hozzánk hogy-hogy nem bejutó tejfölös, joghurtos PP poharakban apró kockákra vágott húst fagyasztom le, így adagonként tudom elővenni és megfőzni. Nekik csontot jellemzően nem adunk, de a húskockákhoz alkalmanként rizst, főtt zöldséget, túrót, reszelt almát, sótlan puliszkát keverünk. Az eledelhez hozzáöntök egy keveset a főzőléből is.


Ha nem megoldható hozzájutni tisztességes tartásból származó húshoz, de csomagolásmentesen, saját edénybe kérve tudsz beszerezni húst a hentesnél az állatok számára, akkor is teszel valamit a környezetért: mégpedig a szeméttermelés csökkentésével. Bár jó lenne, ha kizárólag háziból tudnám megoldani az állataink étkeztetését, eddig nekem sem sikerült hibátlanul, előfordulnak olyan időszakok, amikor valamilyen okból boltit esznek. A bolti tápok többsége nagyüzemi tartásból, vagy annak mellékvágányaiból származó húsfélékből van, de létezik öko eleség is, amelyhez szabadtartásból származó húst használnak fel, és lebomló vagy újrahasznosítható csomagolást alkalmaznak. Ha nincs lehetőség ilyet beszerezni, arra odafigyelhetünk, hogy milyen csomagolású eledelt választunk. A konzervdobozok és az alutasakok öblítés után szelektíven gyűjthetők, újrahasznosíthatók. Az alutasak kiöblítése kihívás, én úgy oldom meg, hogy miután kisimogattuk belőle az eleséget, a tasak 3 szélét levágom, így lappá nyitható lesz, és egy darab kenyérrel letörlöm a maradék szaftot. A szaftos kenyérfalat a kutyáé, a tasakot ezután pedig elég leöblíteni. A száraz tápok nem mindegyikén szerepel a csomagolóanyag megnevezése, ha szerepel is, leggyakrabban 7-es (OTHER), ez nem gyűjthető szelektíven, de előfordul, hogy LDPE műanyag (polietilén), amely szelektíven gyűjtve újrahasznosításra kerülhet. A belül fémesen csillogó száraz tápos tasakok általában fémgőzölt műanyagok vagy PE/PET keverékek, ezeket a kommunális kukába tehetjük, nem újrahasznosíthatóak, ahogy a négyesével csomagolt alutasakos eleség zörgős átlátszó fóliája sem. (Nálunk, de ld. lábjegyzet!)

Az állattartás terén is sokféle megoldás lehet jó, ha környezettudatos magatartásra törekszünk, a kisebb-nagyobb mértékben zöld alternatíváktól kezdve akár a teljes lemondásig. Ha elgondolkodsz azon, hogyan lehetne kevésbé környezetterhelő a kis kedvenc tartása, már jó úton jársz! Én nem szeretnék lemondani arról, hogy ölemben a doromboló cicámmal üldögéljek a teraszon, vagy nagy sétákat tegyek a bolondos ebünkkel az őszi erdőben, de nem teszek le arról, hogy a lehető legzöldebb megoldást válasszam a táplálásuk során. Sok sikert kívánok nektek is ehhez!


Dóra


Lábjegyzet: a szelektíven gyűjthető csomagolóanyagok listája szolgáltatónként eltérő lehet. Érdemes utánanézni a nálatok működő hulladékkezelő weboldalán, hogy mit tudnak újrahasznosítani, és ezt az információt figyelembe venni a beszerzéseknél, ha a csomagolásmentes vásárlás nem megoldható.


Barackos muffin tejtermék és tojás nélkül
Fenntarthatóbb, amennyire csak lehet, kerülni, ami nagyüzemi állattartásból származik. Tisztességes tojásunk fogytán a növényi vajjal és a "nemtojássa...
Mindenszentek környezettudatosan
Szeretteinkre emlékezve gyújtunk gyertyát a napokban. Hogyan tegyük ezt környezet- és egészségbarát módon, na és kevesebb hulladékkal?...
Dóra
Budapesten születtem, de már 10 éve egy Veszprém megyei kis településen élek. Férjemmel 3 kisgyereket nevelünk és igyekszünk megvalósítani azt, hogy a háztartásunk minél kisebb környezetterheléssel működjön.
tovább ⟶
Írj hozzászólást
Megjegyzés: A HTML kódok nem engedélyezettek!
Talán ez is tetszhet